Blog: Sodobna logistika je pametna, mobilna in povezana
Obvladovanje logistike predstavlja mnogo več kot samo dostavo izdelkov kupcem. Gre za obvladovanje celotnega toka surovin, repro materiala in trgovskih izdelkov od dobavitelja do proizvodnje in dostave kupcu.
Sodobne digitalne rešitve logistiko spreminjajo v prožno, odzivno in hitro storitev, s katero proizvodna podjetja učinkovito uresničujejo pričakovanja kupcev, tako glede kakovosti in cene kot tudi natančnosti dobave.
V članku pišemo, kako konkretno sodobna orodja za mobilni zajem podatkov izboljšajo pregled nad materialnim tokom, poenostavljajo procese in nudijo zanesljivo osnovo za odločitve vodstva.
Slab pregled nad logističnimi procesi lahko ustavi proizvodnjo
Interna logistika v proizvodnih podjetjih vključuje vrsto procesov, ki zajemajo vse od nabave materialov in njihovega skladiščenja do proizvodnje in končne distribucije. Če jih podjetja ne nadzorujejo najbolje, se lahko soočajo z izzivi, ki v skrajnih primerih pripeljejo tudi do prekinitev v proizvodnji:
1. Neučinkovitost procesov
Zaradi ročnega upravljanja logističnih procesov in obilice papirnih dokumentov se podatki lahko podvajajo, vnosi so podvrženi napakam, celoten postopek pa zahteva veliko časa. Rezultat je zmanjšana produktivnost, saj zaposleni porabijo preveč časa za administrativne naloge namesto, da bi se posvetili ključnim dejavnostim.
2. Pomanjkljiv nadzor nad zalogami
V podjetjih, kjer ni sprotnega vpogleda v stanje zalog, se pogosto soočajo bodisi s presežki bodisi s pomanjkanjem zalog. Takšna neravnovesja vodijo v nepotrebne stroške, izgube zaradi zastarelih materialov ali pa celo do motenj v proizvodnji zaradi pomanjkanja surovin ali komponent.
3. Slabša sledljivost in zamude pri odpremah
Sledljivost materialov in izdelkov skozi celoten proizvodni proces je brez naprednih rešitev zahtevna. Težje se natančno določi, kje se posamezen izdelek nahaja, zato je reševanje morebitnih reklamacij ali odkrivanje napak v proizvodnji zamudno. Slaba sledljivost ne samo, da povečuje tveganje za zamude ali celo napačne dobave, temveč tudi negativno vpliva na ugled podjetja in zadovoljstvo kupcev.
Učinkovite logistične rešitve so tiste, ki smiselno povezujejo delovne postopke – od prodaje in nabave do proizvodnje, skladiščenja in odpreme. Tako je v proizvodnji vedno na voljo kakovosten material za izpolnjevanje naročil, kupci pa dobijo pravo količino izdelkov v pravem času.
Učinkovita logistika je pametna in mobilna
Za večjo natančnost in kakovost v logističnih procesih in skladiščih proizvodna podjetja uvajajo vrsto orodij za mobilni zajem podatkov, sprotno sinhronizacijo podatkov z ERP sistemom in optimizacijo celotnega materialnega toka.
Med najpogostejšimi v praksi zasledimo:
1. Ročne čitalce (EAN, QR, RFID), povezane z računalnikom za hitro in enostavno beleženje prevzema materialov in odprem.
2. RFID tehnologijo za enostavno sledenje tudi večjih količin artiklov, avtomatizacijo prevzema in izdaje.
3. Mobilne aplikacije za poenostavitev logističnih nalog preko pametnih naprav, kot so tablice in pametni telefoni ali namenski mobilni terminali z vgrajenimi čitalci kode. Med večjimi prednostmi so ustvarjanje in obdelava logističnih dokumentov (prevzemnice, izdajnice, odpremnice, dobavnice), načrtovanje in usmerjanje nalog skladiščnih manipulantov, spremljanje stanja zalog in hitro odločanje na osnovi realnih podatkov.
4. IoT naprave in senzorje za povezovanje različnih naprav za spremljanje zalog in optimizacijo procesov.
Točni podatki odpravljajo napake in zvišujejo OEE
Ni vseeno, kako proizvodna podjetja obvladujejo materialni tok, zato je pomembno poskrbeti za povezavo med proizvodno logistiko in logističnim sistemom, ki vključuje tako skladišče surovin oziroma repro materiala kot skladišče gotovih izdelkov.
Orodja za mobilni zajem podatkov delujejo v tesni navezi z ERP sistemom, pri čemer gre poudariti, da se podatki zajemajo na mestu in v trenutku nastanka.
Kako konkretno?
Ročno popisovanje nadomesti skeniranje, podatki se stekajo v sistem, možnost napak zaradi človeškega faktorja se tako zmanjša na minimum.
- Zaloge se beležijo v realnem času, vključno s premiki blaga.
- Postopki so avtomatizirani (komisioniranje in polnjenje zalog na podlagi podatkov).
- Odpravijo se mrtvi časi, časovni prihranek je večji.
- Poenostavljeni postopki skrajšajo odpremo ob največjih obremenitvah.
- Vzpostavljena je neprekinjena sledljivost materialnemu toku, od vhoda v podjetje do odpreme.
- Izboljša se oskrba proizvodnje ter dosega visoko učinkovitost (OEE).
- Kakovost storitev je višja zaradi manj reklamacij in zamud pri dobavi.
- Skrb za stranke je boljša, saj so informacije o prihodu izdelkov iz proizvodnje takoj na voljo tudi drugim službam, kot na primer prodaji, ki lahko vidi, kaj je bilo proizvedeno in kaj je v skladišču, na odpremni listi in podobno.
Za vodstvo: Poslovanje na dlani za hitrejše in boljše odločitve
Bistvene koristi takojšnjega zajema podatkov so predvsem na področju optimizacije dela in večje kakovosti vnesenih podatkov. Tako lahko vodstvo in drugi odločevalci dostopajo do ključnih informacij kjerkoli in kadarkoli:
- Ključni poslovni kazalniki in poročila so dostopni prek osebnih mobilnih naprav.
- Spremljajo se sprotne informacije o stanju naročil.
- Zagotovi se celovit pregled nad poslovanjem s kupci in dobavitelji, vključno z dostopom do dokumentacije za posamezne stranke.
V podjetjih, kjer je celoten tokokrog informacij povezan in digitalno podprt, lahko vodstvo vsakodnevne odločitve sprejema hitreje, bolje in z manj tveganja.
Ne pozabimo na inventuro
Za proizvodna podjetja je inventura nujen, a pogosto zamuden in zahteven postopek.
Z uporabo mobilnih naprav in skenerjev lahko zaposleni neposredno na terenu beležijo stanje zalog v realnem času, kar odpravlja potrebo po kasnejšem ročnem vnašanju podatkov in s tem povezanimi napakami. Digitalizacija inventure omogoča tudi hitrejše usklajevanje zalog v sistemu, saj so informacije takoj dostopne v ERP-u.
Za več informacij o tem, kako lahko optimizirate interno logistiko s pomočjo rešitve za mobilni zajem podatkov, nas lahko kontaktirate na proizvodnja@saop.si.
SORODNE VSEBINE
BLOG: Kako prazničen je december v proizvodnih podjetjih?
BLOG: Kako izkoristiti informacije za hitrejše in boljše poslovne odločitve?
E-PRIROČNIK: Zakaj vse več proizvodnih podjetij spremlja OEE?
BLOG: Izzivi in priložnosti umetne inteligence v proizvodnji
E-PRIROČNIK: Kako z ERP sistemom do dobrih temeljev poslovanja?
E-PRIROČNIK: Učinkovito upravljanje proizvodnje